Televizyon yayınları sadece televizyonlar üzerinden değil, artık internet üzerinden de izlenebiliyor. Gelecekte televizyon teknolojisinin büyük bir bölümünü İptv’lerin oluşturacağı söylenmektedir. İptv; internet üzerinden televizyon yayınının aktarılmasını sağlayan sistemdir. İptv’nin etkin olarak kullanılabilmesi için, internetin alt yapısının ve hızının geliştirilmesi gerekmektedir.

İptv nedir?

Şifreli ya da şifresiz olsun televizyon kanallarının, video ve müzik içeriklerinin IP paketlerine dönüştürülerek, İnternet üzerindeki uygulamalara benzer hizmetlerin, geniş erişim üzerinden kullanıcıya yayınlanmasıdır.

Ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan bu sistem ile kaçırılan dizi, film veya programları, yüksek kalitede, kumandanızda tek bir tuşa basarak izleyebilmek artık mümkün olmaktadır. İptv kanallar listesinde dizi, spor, sinema, haber, belgesel, çocuk, dini, ulusal, yerel, radyolar ve müzik kanalları mevcuttur. İptv kısacası çocuktan, yaşlıya kadar herkese uygun 4000’den fazla kanal içermektedir. İptv yapısı gereği tüm network ağ yapısından bağımsız olarak işlemektedir.

İptv nasıl kullanılır?

İlk önce internet bağlantınızın olması gerekir. Bu bağlantı üzerinden alınan sinyalleri televizyona aktarmak için piyasa da bulunan iptv destekli kutular veya uydu alıcıların olması gerekmektedir. Ayrıca bu kutular ile bağlantı yaptığınız internet üzerinden sosyal ağ hesaplarınızı da kullanabilirsiniz.

Tüm Dünyada daha yeni yeni kullanılmaya başlanmış olan iptv, etkileşimin ön planda olduğu ticari bir platform da oluşturmaktadır. İstenildiği zaman, istenilen programı izlemek için seçebileceğiniz yeni bir alan hayat buluyor. Teknoloji şirketlerinin büyük yatırımlar yaptığı iptv, birçok ülkede iptv test yayınları ile gittikçe yaygınlaşmaktadır. Günümüzün yoğun iş ve yaşam hayatında kullanıcıların planlarını televizyon yayınlarının akışına göre değil de, kendi istedikleri programlarına göre yapmalarına fırsat vermektedir. Gelen talepler doğrultusunda giderek yayılan iptv teknolojisi, bu hizmeti verebilmek için en iyi altyapısını sunmaktadır.

Leave a Comment

WhatsApp chat