Teknoloji aldı başını gidiyor ve insan kimi zaman bu hıza yetişmekte adeta yetersiz kalıyor ve tam birini anlayacağı zaman karşısına diğeri çıkıyor ve insan kimi zaman tüm bu kavramlar arasında boğulup kalıyor. Kimi insanlar için ise teknoloji ciddi anlamda bir tutku ve kimi zaman da karşımıza öyle insanlar çıkıyor ki konuya yaratıcılarından çok daha hakim olabiliyorlar. Son yılların en gözde kavramlarından bir tanesi ise iptv. Türkçe düz olarak okunduğunda ip televizyon olarak anlamak olası ama işin aslı hiç de öyle değil ve aslında bu ifade iki İngilizce sözcüğün birleşmesinden ortaya çıkan bir kavram. Internet Protokol üzerinden görüntü ses vb. medya aktarımı yapan televizyonlara verilen isim.

Bu televizyonlar mimarileri gereği iptv server üzerinden hizmet veriyorlar. Bu konuda ülkemizde verilebilecek en yeni en bilinen örnek Digiturk Bein Connect yayınları. Kullanıcılar kendilerine ait olan kullanıcı adı ve şifre ile zaman ve mekan derdi yaşamadan istedikleri yayınları istedikleri yerden kesintisiz olarak rahatlıkla izleme olanağına sahipler. Sadece sistemlerin kendi kullandıkları televizyon, tablet veya telefona kurulması yeterli. Burada da televizyonun internete girebilmesi gerekiyor elbette.

Almalı mı?

 Bu yayınları takip edenlerin çok iyi bildiği üzere iptv kanallar  açısından adeta sınır tanımıyor ve burada karşımıza çok sayıda değişik seçenek çıkıyor. Yerli yabancı birçok film, dizi, belgesel ve yarışma programları bu televizyonlardan üstün görüntü kalitesi ile kesintisiz olarak rahatlıkla izlenebiliyor. Bu sistemlerin en önemli avantajı yapıları itibarıyla görüntü kalitesinden ödün vermeden yayın yapabilmeleri ki bu oldukça ciddi bir avantaj. Reklam gibi dertlerin olmaması, zamana ve mekana bağlı olmaması ise sistemin diğer avantajları ve tüm bunları bu televizyonculuğu cazip ve alınabilir hale getiriyor.

 

Leave a Comment

WhatsApp chat