İP TV, ister şifreli ister şifresiz tüm televizyon yayınlarının ip paketlerine dönüştürülerek, geniş erişim bantları üzerinden kullanıcıya yayınlanmasıdır. Avrupa ve daha birçok ülkede kullanılan bu teknoloji, Türkiye’de de çok yayılmaya başlamıştır.

İp tv de amaç nedir?

İp tv amaç, dijital olan yaşamın kişilere göre özelleştirilerek, daha çok video ve yayın ile çok iyi bir görüntü kalitesi yakalamaktır. Ayrıca insanların programları mobil cihazlardan takip etmek istemesi de ip tv’nin hizmet alanına girmektedir.

İnternet üzerinden televizyon yayınının aktarılması olan ip tv ile istediğiniz yerden, istediğiniz zaman, istediğiniz programı durdurabilir veya kaldığı yerden izleyebilirsiniz. İp tv kanal içerikleri ile istediğiniz programları ağ üstünden, gerek iş yerinde gerekse evinizde kayıt etme fırsatınız bulunmaktadır.

Televizyonda bu teknolojinin keyfini çıkarmak için yapmamız gereken bazı şeyler vardır.

İp tv izlemek için neler gerekli?

Bu hizmetten faydalanmak için, anlaşma yaptığınız firma tarafından verilen set top box olarak adlandırılan bir kutu kullanılmaktadır. İnternet kablosunu bu kutu üzerine takarak veriler bu kutuya gelir. Televizyona da bu kutudan HDMI ya da Scart kablosu ile bağlantı gelir.

İp tv ücretli midir?

Tabi ki ücretli bir hizmet olup, bu hizmetten yaralanabilmek için İP TV üzerinden üyelik hesabının açtırılması gereklidir. Evinde internet bağlantısı olan herkes bu teknolojiyi kullanabilme imkânına sahip olmaktadır. İp tv ücretleri firmadan firmaya farklılık gösterebilmektedir. Kablolu televizyonlarının sunduğu olanaklarının sınırlı olması ip tv’yi diğer iletişim kanalların önüne geçirmektedir.

Geleceğin televizyon teknolojisini ip tv’lerin oluşturması bekleniyor. İp tv test yayınlarını yüze yakın kanalla yaklaşık bir yıldır sürdürmektedir. Ülkemizde de yayılmaya başlayan bu teknolojiyle, izlemeyi kaçırdığınız dizi veya filmleri kumandanızdan tek bir tuşla izlemek o kadar kolay ve keyifli olacaktır.

 

 

 

Leave a Comment

WhatsApp chat