Yaşam düz bir çizgi değil ve karşımıza farklı olgular çıkıyor.  Hemen her geçen gün yaşamımızı büyük ölçüde kolaylaştıran bir kavram ile karşılaşıyoruz. İşte o kavramlardan bir tanesi de son yıllarda gerek ülkemizde gerek ise dünyada oldukça yaygın olan iptv kavramı.  Kısaca bu isimle adlandırılan sözcüğün açılımı ise İngilizce dilinden geliyor ve internet protokol televizyon ya da daha net bir ifade ile internet üzerinden yayın yapan televizyonculuk sistemine verilen genel isim.

Bu televizyonculuk anlayışında farklı paketler vardır ve bu farklı paketler içinde farklı kanallar bulunur.  İnsanların bu yayınları izlemek için öncelikle olarak kendilerine en uygun buldukları servis sağlayıcı ile bir sözleşme imzalar ve kendilerine en uygun olan paketi seçerler. Bunun sonrasında karşılıklı olarak yapılan mutabakattan sonran kullanıcıya özel bir link gelir ve bu link üzerinde bu yayınları izleyeceği akıllı televizyon, cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi internete girebilen elektronik cihazlara kurulumu gerçekleştirir ve sonrasında kurulum tamamlandıktan sonra kişi kendisine özel olarak verilen kullanıcı adı ve şifresi ile istediği zaman istediği yerde kesintisiz olarak dilediği kadar, gönlünce bu yayınları izlemenin keyfini yaşar. Yayın kaçırma derdi bu televizyonculuk anlayışında mevcut değildir.

Nedir Ne Değildir?

İptv kanallar konusundan öncelikli olarak başlamak gerekir ise bu kanallara dair söylenebilecek çok söz yok aslında. Bu kanallar da normal diğer televizyon kanallarında olduğu gibi kanallar. Yani ister seçtiğiniz paket dahilinde ise ulusal ve yerel kanalları ve uydu üzerinden yayın yapan diğer kanalları izleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra kimi servis sağlayıcı kurumların kendi özel dizi, belgesel, yarışma müzik gibi kanalları da bulunabiliyor elbette. Örneğin Bein Connect üzerinde yer alan İztv bunun en bilinen örneğidir.

Leave a Comment

WhatsApp chat