İnsanoğlu var olduğu günden bugüne kadar yaşanan inanılmaz bir gelişme var ve gelişmeler hız kesmiyor. Edison isimli bilim insanının elektriği bulmasından bugüne kadar yaşanan gelişme inanılmaz. Önce radyonun, akabinde televizyonun bulunmasının ise insan yaşamına eğlence anlamında getirdiği çok önemli kazanımlar var. Hem öğrenme, hem de eğlenme anlamında insanların yaşamına fark kazandırdığı ise kesin.  Bir de bilgisayar ve internet denen kavram girdi ki insanların yaşamına hiçbir şey öncesi gibi olmadı ve insanlar artık her şeyi oturdukları yerden tek tuşa ile halledir hale geldi. İşte tüm bu gelişmeleri bünyesinde toplayan bir kavram var ve biz bu kavrama uzun adıyla internet protokol televizyonculuk olan sisteme iptv adı veriyoruz.  Teknolojinin bugün itibarıyla geldiği son nokta.

İptv kanallar açısından da değişik alternatiflerin çıktığı benzersiz yayın anlayışı. Her yayın kuruluşunun kendince özel kanalları olabiliyor ama bunun yanında ana akım medya kuruluşları da, tematik kanallar da, belgesel dizi, müzik kanalları da bu yapılar içinde bulunuyor. Bu yayıncılığın ülkemizde yer alan en önemli örneklerinden bir tanesi Bein Connect. Puhutv de böylesi olan yapılardan bir tanesi ve gün geçtikçe de sayıları artıyor. Dünya ölçeğinde en iyi bilinen örneği ise hiç kuşku yok ki Netflix.

Kurulum Aşamaları

Bu yayınları izlemek için önce kişi dilerse ücretsiz olarak sunulan iptv test yayınlarını izleyip ondan sonra kararını verebilir ve satın alma işlemini gerçekleştirebilir.  Sonrasında uygun görülen servis sağlayıcıdan böylesi bir hizmet alımı için sözleşme imzalandıktan sonra ücretsiz olarak kurulum gerçekleştikten sonra bu sistemin izlenmesine olanak veren bilgisayar, cep telefonu, akıllı televizyon veya tabletler üzerinden kişiye verilmiş olan kullanıcı adı ve şifresi ile böyle yayınları izlemek mümkündür.

 

Leave a Comment

WhatsApp chat