Hayatımıza giren bir dolu değişim var. Bu değişimlerin birisi de hiç kuşku yok ki elektronik ve bilgisayar dünyasında yaşanıyor. Bu sektörde yaşanan gelişmelere yetişebilmek ise adeta imkansız.  Her gün neredeyse yeni bir ürün karşımıza çıkıyor ve bizler kimi zaman izlemekte bile zorlanabiliyoruz. Nitekim karşımıza elektronik ile bilgisayarın birleştiği en son nokta olarak çıkan kavram tabi ki iptv. Ülkemizde henüz yeni yeni yaygınlaşan bu teknolojik gelişme dünyada yıllardır uygulanan bir yapılanmadır.

Nedir sorusunun yanıtı ise ana hatları ile şu şekilde verilebilir: İptv server üzerinden özel olarak servis sağlayıcılar vasıtasıyla hizmet veren bir yayıncılık anlayışıdır. Uydu yayını değildir ve uydu üzerinden izlemek mümkün değildir. Kablolu televizyonculuk hiç değildir. Özel olarak kablo çekilmesine gerek yoktur. İnternetin olduğu her yerde kişi kendi belirlemiş olduğu kanalları yayınları dilediği zaman diliminde izleyebilir. Bunun için tek yapması gereken şey seçmiş olduğu servis sağlayıcıdan böylesi bir hizmet almak için sözleşme imzalaması ve hemen akabinde de kendisine ücretsiz olarak gönderilen linki tıklayarak izlemek istediği elektronik cihazlara ( tablet, akıllı televizyon, cep telefonu, bilgisayar) uygulamayı kurması ve daha sonrasında da kendisine özel olan kullanıcı adı ve şifresi ile yayınları izlemesidir.

Tercih Neye Göre Yapılmalı?

Giderek üstte de ifade edildiği gibi ülkemizde popülerleşen bu televizyonculuk anlayışında karşımıza çok farklı seçenekler çıktığı için çok iyi bir araştırma yapmakta fayda vardır. Hizmeti sunacak firmanın iptv kanallar, teknik servis, müşteri hizmetleri konusunda kapsamlı bilgi sahibi olmakta,  yayın kalitesini bilmekte ve kesintisiz olarak yayın yaptığı konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Emin olunan kurumdan böylesi bir yayın alınmalı ve tüm beklentilerinizi karşılayacağından emin olunmalı, fiyat konusu ilk anda düşünülmemelidir.

Leave a Comment

WhatsApp chat