Teknolojinin yaşamımıza kazandırdığı olgular var.  Daha doğrusu yaşamın kendi içinde değişmeyen tek şeyin değişim olduğu gerçeğinden yola çıkarak insanlar sürekli olarak daha iyiye, daha güzele gitme ve yaşamlarını kolaylaştırma yolunda adımlar atıyorlar. İşte böylesi gelişmelerden bir tanesi de radyodan televizyona geçilen dünyada oluyor ve televizyon dünyasında T tipinde siyah beyaz kanallardan bugün dünyanın her yerinden yayınları uydu aracılığı izlediğimiz bir noktaya gelmiştik ve bununla da yetinilmedi akabinde kablolu yayınlar geldi. Yetmedi özel kendi anteni ile çalışan kanallar geldi ama artık sıra iptv isimli yayıncılıkta.

Farkı Var mı?

Iptv server üzerinden yayın yapan bir yayıncılık anlayışı.  Yani kendine ait özel bir sistem üzerinden gidiyor. Digitürk, D-Smart gibi düşünülebilir ama tam olarak öyle bir sistem de değil.  Zira burada özel olarak bir antene ya da uydu alıcıya gerek yok. Sistem tamamen server üzerinden ilerliyor ve tabi bu yayınları yani iptv kanallar izlenmesi için internete gereksinim duyuluyor. Eğer internetiniz var ise ya da internet çeken bir yerde iseniz o zaman akıllı televizyonlardan tabletinizden bilgisayarınızdan ya da cep telefonunuzdan bu yayınları izleyebilirsiniz.

Görüntü kalitesi en ciddi farklarından bir tanesi. Bir diğer fark ise reklam gibi yayının en heyecanlı yerinde araya ilginizi dağıtan yayınların girmemesi. Bu da kesintisiz yayıncılık isteyenler için oldukça önem taşıyor ve böylece tüm ezberler bozulmuş oluyor. Yine sistemin bir diğer farkı seçimin sadece size ait olması.  Dilediğiniz yayınları belirleyerek paketi alabiliyor ve izleyebiliyorsunuz. İzleyemediğiniz için herhangi bir yayını üzülmeye gerek yok. İstediğiniz zaman belki gecenin üçünde kullanıcı adınız ve şifreniz ile girerek yayınları gönlünüzce ama tek başınıza ama sevdikleriniz ile izleme şansınız var.

 

Leave a Comment

WhatsApp chat