Teknolojisinin gelişmesindeki birçok alanda birçok imkânı da beraberinde getirmiştir. İnsanların keyifle televizyon izleme alışkanlıklarını yakın bir gelecekte değiştirecek olan bu teknoloji, İptv adı verilen bir sistemdir.

İptv Nedir?
Kelime olarak bakıldığında TV kısmının televizyonu ifade ettiği, İP kısmının ise internet protokol veri akışını ve yönetimini gösterdiğini görürüz. İnsanların eğlence ve iletişim hayatlarına yepyeni bir boyut getirecek olan iptv, televizyon yayıncılığının herhangi bir uydu alıcısına, karasal yayına ya da kablo yayınına gerek duyulmaksızın internet üzerinden yapılan yayındır.
İsteyen herkes binlerce kanalı iptv ile sorunsuzca izleyebilme imkânına sahiptir. Bu sistemin iptv server yani altyapısının internet üzerinden televizyon yayınını izleme olanağını sunması, insanlara rahatça kendi televizyon kanallarını yapma olanağını sağlamaktadır. Dünyada da yaygın olarak kullanılan iptv de en çok müşteri kitlesi Fransa da bulunmaktadır. Ülkemizde de bu yeni sistemle yakından ilgilenen büyük kuruluşlarda vardır.

İptv’nin özellikleri nelerdir?
Öncelikle kayıt ederek daha sonra izleyebilme özelliği vardır. İstenilen zamanda ve istenilen yerde, istenilen içeriğin izlenmesini sağlar. Aynı zamanda normal bir televizyon sistemi gibi çalışır. Sunduğu sınırsız kanal kapasitesi ile yüksek görüntü ve yüksek çözünürlükle, yayın kontrolü, geçmiş programları izleyebilme, ses, e-posta gibi hizmetleri verebilmesi önemli diğer özelliklerindendir.
Yayınların kullanıcılara ulaşması için gerekli olan bant genişliğini sağlayan DSL aboneleri çoğaldıkça bu sistemin uygulamaları da paralel olarak yayılmaktadır. Belgesel, spor, müzik, çocuk ve yetişkinler için kanallar olmak üzere İptv kanallar açısından oldukça zengindir. Reklamsız, bas oynat durdur veya kaydet şeklinde birçok kullanım seçeneği önünüze serilmektedir. Bu yeni sistemin piyasa da nasıl yer alacağı ve nasıl fırsatlar oluşturacağı şimdiden merak konusu olmuştur.

Leave a Comment

WhatsApp chat