Herhangi bir uydu alıcısına gerek duymadan internet üzerinden yapılan televizyon yayıncılığına İptv denmektedir. Kullanıcılarına kendi televizyon kanallarını yapma imkânı sunan bu teknolojik sistem, insanların izleme anlayışlarını değiştirmektedir. Eğlence, iletişim ve yüksek görüntü kalitesi ile hayata yeni boyutlar kazandırmaktadır.

İptv hizmetinden nasıl yararlanırız?
Bu hizmetten yaralanmak artık çok kolaydır. Zira bu hizmeti verecek olan firma ile anlaştıktan sonra size verilen ad ve şifreyle iptv kanallarını izleyebilirsiniz.

İptv kullanmak için neler gereklidir?
İptv’nin yayınlarını televizyon üzerinden izlemek istendiğinde, set top box yani set üstü kutusuna sahip olmanız gerekmektedir. Televizyon yayınlarının içe aktarılmasını sağlayan bu kutu, yayın kalitesini etkiler. İptv’yi kullanabilmek için gerekli olan bir diğer aygıtta internet bağlantısıdır. İnternet bağlantısının kesintisiz ve hızlı olması yüksek görüntü kalitesini arttıracaktır. Tabi birde televizyon ya da bilgisayar olması şarttır.
Son yıllarda internetten erişilen içerikler, izleyicilerin televizyon alışkanlıklarının değişmesine sebep olmuştur. Gelişen teknoloji sayesinde televizyon yayıncılığında yeni alışkanlıklar ortaya çıkmıştır. Türkiye’de de büyük firmalar iptv teknolojisini yakından takip etmektedir. İptv kanallar listesinden istediğiniz herhangi bir programı, istediğiniz zaman, kolayca ve rahatlıkla seyredebilme şansına sahip olacaksınız. Belgesel, sinema, dizi, spor, müzik ve çocuk kanalları olmak üzere oldukça zengin kanal seçeneği bulunmaktadır.

İptv’nin yararları nelerdir?
İster ev, ister işletmelerde olsun kullanılan iptv sistemi verimli ve kaliteli içerikleriyle kullanıcılarına iyi bir hizmet vermektedir. İptv ekranından kullanıcılara mesaj gönderilerek aktivite ve kampanyalar haber verilebilir.
İptv hizmeti alındığında hem şifreli, hem de şifresiz kanallar izlenebilmektedir. Hızlı bir veri akışı gerektirdiğinden dolayı alt yapısı iptv server üzerinden kurulmuştur. Kullanıcıya verilen ad ve şifre ile bu hızlı serverlar yardımıyla tahsis edilen bölgeye bağlanılarak kanallar izlenmektedir. Ancak server hızının önemli olması kadar kullanılan internet bağlantısı da bu hizmeti karşılamaya yetecek kadar hızlı olması gerekmektedir.

Leave a Comment

WhatsApp chat