Kısaca şimdi herkesin yaşamında az ya da çok yer teşkil eden televizyonların tarihçesine bakalım. Bakalım nasıl girmiş yaşamlarımıza ve bu konuda sözlükler ne diyor? Televizyon 1923 yılında, John Logie Bairdişimli şahsın İngiltere ya da bir diğer ifade ile Birleşik Krallık isimli ülkenin Hastings kasabasında icat ettiği bir elektronik cihazdır. İlk televizyon görüntüsü ise yine aynı kişi tarafından 1926 yılında yayınlanmaya başlamıştır ve geçen zaman içinde bu alanda sürekli ilerlemeler kaydedilmiştir.

Vee IPTV

Yaşanan tüm bu gelişmelere istinaden içinde yayıncılık anlayışında da ilerlemeler olmuştur ve artık teknolojinin geldiği son nokta itibarıyla iptv isimli yayıncılık anlayışı vardır.  Kısaca bu şekilde ifade edilen kavramı Türk diline çevirdiğimizde internet protokol televizyon olarak adlandırmak mümkündür. Yani bu yayıncılıkta yayınlar özel bir iptv server adı verilen sistemler üzerinden izlenebilmektedir. Bir yerde internet ile televizyonculuğun birleştiği nokta olarak adlandırmak mümkündür. Bu alanda da teknolojinin en kusursuz buluşu olarak adlandırmak mümkündür.

Şimdi bu televizyonu biraz daha yakından tanımak gerekir ise kendine ait üstte de ifade edildiği gibi bir server üzerinden kişiye özel butik olarak adlandırılabilecek çözümler sunan bir yayın anlayışıdır. Televizyon cihazı olmadan da cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi internete bağlanabilen her türlü dijital sistem üzerinden izlenebilmektedir. Ama bu bir televizyonculuk olsa da her televizyon üzerinden izlenmesi olası değildir. Mutlaka iptv kanallar izlemek için akıllı ya da diğer bir ifade ile smart olarak adlandırılan internete giren özel  televizyonlar üzerinden izlenebilen bir yayıncılık anlayışıdır. Bu noktada özel bir teknoloji olduğu rahatlıkla söylenebilir. Ayrıca izleyicilerine sonsuz bir özgürlük kazandırdığı da açık ve net olan bir gerçektir.

 

Leave a Comment

WhatsApp chat