İPTV ile kablolu yayın ya da çanak antene gerek olmadan ister şifreli, ister şifresiz tüm yayınların internet üzerinden izlenmesini sağlayan bir sistemdir. Ayrıca cep telefonu, tablet veya bilgisayardan izleyebilme olanağı da sağlamaktadır. Tüm Dünya’da giderek yayılan iptv, ülkemizde de kullanılmaya başlamıştır. Bu teknolojik sistem gelirken beraberinde birçok avantajı da getirmiştir.

İPTV nedir?

İnternet Protokol televizyonu yani kısa adıyla İPTV, televizyon yayınının internet üzerinden kullanıcılara dağıtılmasıdır. Televizyon yayınlarının ip paketlere dönüşerek, bantlar aracılığıyla izleyicilere verilmesidir. İnsanlara internet üzerinden televizyon izlemenin farkını yaşatmaktadır.

İP TV nasıl kullanılır?

Önce bu hizmeti veren güvenilir bir firma ile anlaşma yapmanız gerekir. Set top box denilen kutuyu aldıktan sonra, firmanın size özel verdiği ad ve şifre ile giriş yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz.

İPTV server hizmetinin de iyi olması için internet hızının çok iyi olması gerekir. Bu hizmeti sunan büyük firmalar, oluşturdukları bu alt yapılar sayesinde kullanıcılarına yüksek kalitede görüntü sağlayarak piyasayı canlandırmaktadırlar. Bunu yapabilmek için firmaların uyması ve yerine getirmesi gereken kuralları vardır. Yayıncılık anlayışına alışılmışın dışında bir tarz getiren iptv, yakaladığı görüntü kalitesiyle insanların izleme alışkanlıklarını değiştirmiştir.

İPTV’nin farkı nedir?

İstenildiğinde seyredilmek üzere Programları kayıt ederek, yüksek kalitede ses ve görüntüleri, iki cihazdan aynı anda çifte ekran özelliğiyle izleme farkı sunmaktadır.

İPTV’yi kullanmak için neler gereklidir?

İnternet hızını sağlayan alt yapısının iyi olmasına, yayınların izleyiciye verilmesini sağlayan set top box denilen bir kutuya ve anlaşma yaptığımız bir firmaya ihtiyacımız vardır.

Belgesel, spor, haber, müzik ve çocuk kanalları olmak üzere oldukça zengin olan içerikleri ile iptv kanallar listesi önünüze serilmektedir. Durdur, bas, oynat, kaydet sonra istediğin zaman seyret gibi birçok seçenek sunulmaktadır.

 

 

 

 

 

Leave a Comment

WhatsApp chat